11 listopada Święto Niepodległości

Spotkanie pracowników IUNG-PIB z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

9 listopada 2023 roku, w  Sali Kongresowej IUNG-PIB, odbyło się spotkanie zorganizowane w związku z przypadającymi na dzień 11 listopada obchodami 105.  rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zastępca Dyrektora Instytutu prof. dr hab. Mariusz Matyka, witając uczestników, podkreślił, że święto to ma szczególne znaczenie dla naszej jednostki, która rozpoczęła działalność w 1918 roku. Powołany wówczas w Puławach Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego był jedną z pierwszych tego typu instytucji w odradzającej się po latach niewoli Polsce. Pan Dyrektor zwrócił także uwagę na rolę  rolnictwa i nauk rolniczych w budowaniu niepodległego państwa polskiego.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu prof. dr hab. Stanisława Krasowicza pt.: „Rozwój rolnictwa w Polsce w latach 1918-2023, a wyzwania dla nauki, doradztwa i praktyki”.

Pan Profesor przedstawił wyzwania dla nauki, doradztwa i praktyki rolniczej wynikające z etapów rozwoju polskiego rolnictwa w latach 1918-2023.  Na przykładzie działalności PINGW i IUNG wskazał  kierunki współpracy nauki, doradztwa i praktyki rolniczej oraz zmiany jakie zaszły w tym okresie w rolnictwie. Podkreślił, że kierunki działalności Instytutu były i są odzwierciedleniem potrzeb oraz oczekiwań doradztwa i praktyki. Zaprezentował rodzaje i kierunki innowacji proponowane przez IUNG.

Prelekcja była również okazją do zaakcentowania jubileuszu 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce i podkreślenia jego roli w rozwoju rolnictwa.

Na zakończenie, uczestnicy spotkania, wymienili swoje spostrzeżenia na temat perspektyw rozwoju polskiego rolnictwa, jego znaczenia dla gospodarki i zmian jakie w nim zachodzą.

/AB/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content