Warsztaty Naukowe

WARSZTATY NAUKOWE PT. „PREPARATY MIKROBIOLOGICZNE W ROLNICTWIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA

W dniu 28 czerwca 2023 r. w IUNG-PIB w Puławach odbyły się Warsztaty Naukowe pt. „Preparaty mikrobiologiczne w rolnictwie i ochronie środowiska”. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji zadania 1.7 z rezerwy budżetowej MRiRW w 2023 r. pt. Preparaty mikrobiologiczne. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PATRONAT HONOROWY

Wydarzenie było doskonałą okazją do spotkania naukowców i praktyków zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi zastosowania w praktyce preparatów mikrobiologicznych, a także badaniami z obszarów związanych z ekologią mikroorganizmów, ochroną środowiska oraz rolnictwem i ogrodnictwem. Spotkanie otworzył prof. dr hab. Mariusz Matyka Z-ca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych oraz dr hab. Anna Gałązka, prof. IUNG-PIB, przewodnicząca komitety organizacyjnego warsztatów. Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób reprezentujących m.in. UWM w Olsztynie, UMCS w Lublinie, PANS w Przemyślu, UMK w Toruniu, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Wielkopolski ODR w Poznaniu, Łódzki ODR w Bartoszewicach, Lubelski ODR w Końskowoli, Małopolski ODR w Karniowicach, Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie oraz firmy produkujące nawozy i biopreparaty. W ramach zorganizowanych dwóch sesji tematycznych zaprezentowano 12 referatów oraz 28 prezentacji posterowych. Referaty wygłoszono w następujących sesjach:

  • Sesja I „Rola i znaczenie mikroorganizmów w jakości gleb i plonowaniu roślin”
  • Sesja II „Aspekty praktycznego zastosowania preparatów mikrobiologicznych w rolnictwie i ochronie środowiska”

Spotkaniu towarzyszyła ożywiona i konstruktywna dyskusja. Uczestnicy konferencji wyrazili chęć i potrzebę kontynuowania tego rodzaju spotkań na kolejnych wydarzeniach związanych z omówieniem roli i potrzeby wprowadzania na rynek preparatów mikrobiologicznych.

Relacja z warsztatów została także przedstawiona na stronach portalu farmer.pl. patrona medialnego konferencji.

https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/wzrasta-liczba-biopreparatow-potrzebne-uregulowania-prawne,133206.html

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content