General Meeting programu EJP SOIL i Annual Science Days w Palermo

General Meeting w Palermo było jednym z pierwszych dużych spotkań osób realizujących projekt EJP-SOIL, jednocześnie bardzo intensywnym. Następujące po nim 2 dniowe Annual Science Days dały możliwość zapoznania się z szerokim spektrum tematów związanych z zarządzaniem glebami, realizowanych w ramach projektu EJP SOIL, projektów wewnętrznych oraz projektów zewnętrznym. W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 naukowców z Europy, z ponad 1000 wszystkich realizujących projekt. Część prezentacji realizowana była w formie zdalnej a cześć umożliwiała również uczestnictwo w spotkaniu na platformie Teams. W trakcie kilkudziesięciu spotkań szczególną rolę odgrywali National Comunication Experts działający w ramach w WP9 (w Polsce – dr Monika Kowalik). Ich zadaniem było dokumentowanie i bieżące komunikowanie liderowi pakietu oraz narodowym interesariuszom tego co dzieje się w trakcie spotkania (zdjęcia, notatki, komunikacja w mediach społecznościowych). Dodatkowo w trakcie spotkania krajowi NCE mieli za zadanie informować o projektach realizowanych w poszczególnych krajach oraz ułatwiać „networking” pomiędzy poszczególnymi naukowcami realizującymi np. projekty wewnętrzne.

8 czerwca organizatorzy wraz z przedstawicielką sycylijskiej organizacji zrzeszającej rolników zorganizowali uroczystą kolację, na której przedstawiono krótko wątki dotyczące historii Sycylii oraz uwarunkowań związanych z rolnictwem na tym terenie. Wspólny posiłek dał dodatkową możliwość nawiązania nowych kontaktów między zespołami realizującymi EJP SOIL, projekty wewnętrzne i zewnętrzen z różnych jednostek Europy.

W trakcie środowej sesji posterowej Soil Science Days dr Monika Kowalik przedstawiła poster „Communication soil issues based on example EJP SOIL project in Poland” przygotowany w ramach pracy w pakiecie WP9. Po zakończeniu Annual Science Days zorganizowano wiele spotkań pakietowych oraz w projektach wewnętrznych. Późnym popołudniem 9 czerwca odbyło się również spotkanie pakietu 9 pod przewodnictwem Line Carlenius Berggreen, z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus, która zebrała założenia i propozycje związane z komunikacją i promocją projektu EJP SOIL w 3 roku realizacji. Ze względu na specyfikę każdego z krajów ostateczne ustalenia zostaną dokonane w późniejszym terminie na podstawie różnych możliwości organizacyjnych i finansowych partnerów projektu w krajach UE.

/Sprawozdanie z wyjazdu zagranicznego – opracowała dr Monika Kowalik/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content