Spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK

W dniu 19 maja 2022 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej z Zakładem Mikrobiologii Rolniczej w ramach projektu INNO – MIK w  Innowacyjno – Naukowym Centrum Badań Rolniczych – INCBR w Puławach.

Na spotkaniu było nam niezmiernie miło gościć Panów:

  • dr Andrzeja Lewickiego – Specjalistę ds. fermentacji (UP Poznań)
  • dr Jakuba Pulkę – Specjalistę ds. kompostowania (UP Poznań)
  • dr inż. Szymon Szufę – Starszego technologa procesu toryfikacji (Politechnika Łódzka)
  • dr inż. Łukasza Adriana – Technologa ds. koncepcji projektu i przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)
  • mgr inż. Piotr Piersę – Technologa ds. przekonfigurowania instalacji do toryfikacji (Politechnika Łódzka)

Głównym celem spotkania było omówienie istotnych kwestii związanych z realizacją poszczególnych etapów projektu wraz z przedyskutowaniem kluczowych zagadnień technologicznych, dotyczących przygotowania nośników na bazie płynnego pofermentu, kompostu i toryfikatu.

Inspiracją do rozmów i prowadzonych dyskusji było przeanalizowanie zaplanowanych w projekcie wspólnych działań wraz ze szczegółowym  omówieniem testów mikrobiologicznych związanych z efektywnością bakterii na poszczególnych nośnikach organicznych.

Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń, podjęcia nowych zagadnień oraz wspólnych planów naukowych i rozwojowych w ramach kolejnych innowacyjnych projektów. Mamy nadzieję, że niebawem odwiedzimy zarówno Politechnikę Łódzka, jak również Uniwersytet Przyrodniczy w celu zapoznania się z infrastrukturą technologiczną niezbędną do badań procesów fermentacji, kompostowania i toryfikacji w ramach realizacji etapu 3 i 4, które rozpoczynają się w lipcu bieżącego roku.

Etap 3: Fermentacja metanowa jako metoda produkcji płynnego nośnika dla dedykowanych bakterii.

Etap 4: Kompostowanie i toryfikacja biomasy jako metody produkcji stałego nośnika dla dedykowanych bakterii.

            Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.inno-mik.pl i zapoznania się z kolejnymi profilami osób tworzących zespół projektu INNO-MIK. Do biogramów osób pracujących w Zakładzie Mikrobiologii Rolniczej IUNG-PIB dołączyły sylwetki osób pracujących w Zakładzie Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów IUNG-PIB, których prace (przygotowanie materiału glebowego, biotesty szklarniowe i analizy fizykochemiczne) rozpoczynają się już w lipcu br. w ramach Etapu 2: Wybór optymalnego składu inokulum dla wspomagania roślin w warunkach suszy.

Z wyrazami szacunku

Zespół projektu INNO-MIK

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content