robotti

Testy robota polowego Robotti w RZD IUNG-PIB „Kępa”

Wszechstronny, autonomiczny wykonujący wiele zadań na polu – Robotti – robot rolniczy duńskiej firmy Agrointelli, który miał swoją premierę niespełna kilka miesięcy temu w Polsce, już został wstępnie przetestowany podczas siewu buraka cukrowego na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB „Kępa”. Autonomizacja wkracza coraz częściej praktycznie do każdego aspektu życia człowieka; jego pracy, domu czy czasu wolnego. Mamy nadzieję, że urządzenia tego typu niebawem trafią również do polskich rolników i wesprą ich pracę w obszarze rolnictwa precyzyjnego oraz staną się alternatywą dla standardowych technologii w produkcji roślinnej.

19 maja 2022 r. na polach RZD IUNG-PIB Kępa w Osinach planowany jest DEMO DAY, na którym odbędzie się:

  • Wykład na temat „Rolnictwo 4.0 w aspekcie ochrony gleb” – dr hab. Rafał Wawer, prof. IUNG-PIB
  • Polowe prezentacje funkcjonalności robota ROBOTTI – wysiew kukurydzy.
Testy robota polowego Robotti – siew buraka cukrowego

Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie na stronie naszego Instytutu w późniejszym terminie. Szkoły, studentów, doradców, przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w wydarzeniu już zapraszamy do zgłaszania chęci udziału na adres mailowy: duw@iung.pulawy.pl.

Robotti może pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, wykonując swoje zadania precyzyjnie i niezawodnie minimalizując nakłady pracy. Można go stosować do uprawy, siewu czy też pielenia w uprawach szerokorzędowych np. kukurydzy, burak cukrowy czy też uprawie warzyw. Zaletą Robotti jest relatywnie lekka konstrukcja, która ogranicza nacisk sprzętu na glebę. Jest to urządzenie autonomiczne, precyzyjne i powtarzalne. Budowa robota oparta jest na standardowych komponentach oraz agregowanie z typowymi maszynami rolniczymi, co ułatwia jego obsługę i eksploatację.

Więcej na temat urządzenia na stronie producenta: https://robotti.pl/

/AT, MB, MK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content