robotti

Testy robota polowego Robotti w RZD IUNG-PIB „Kępa”

Wszechstronny, autonomiczny wykonujący wiele zadań na polu – Robotti – robot rolniczy duńskiej firmy Agrointelli, który miał swoją premierę niespełna kilka miesięcy temu w Polsce, już został wstępnie przetestowany podczas siewu buraka cukrowego na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB „Kępa”. Autonomizacja wkracza coraz częściej praktycznie do każdego aspektu życia człowieka; jego pracy, domu czy czasu wolnego. Mamy nadzieję, że urządzenia tego typu niebawem trafią również do polskich rolników i wesprą ich pracę w obszarze rolnictwa precyzyjnego oraz staną się alternatywą dla standardowych technologii w produkcji roślinnej.

19 maja 2022 r. na polach RZD IUNG-PIB Kępa w Osinach planowany jest DEMO DAY, na którym odbędzie się:

  • Wykład na temat „Rolnictwo 4.0 w aspekcie ochrony gleb” – dr hab. Rafał Wawer, prof. IUNG-PIB
  • Polowe prezentacje funkcjonalności robota ROBOTTI – wysiew kukurydzy.
Testy robota polowego Robotti – siew buraka cukrowego

Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie na stronie naszego Instytutu w późniejszym terminie. Szkoły, studentów, doradców, przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w wydarzeniu już zapraszamy do zgłaszania chęci udziału na adres mailowy: duw@iung.pulawy.pl.

Robotti może pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, wykonując swoje zadania precyzyjnie i niezawodnie minimalizując nakłady pracy. Można go stosować do uprawy, siewu czy też pielenia w uprawach szerokorzędowych np. kukurydzy, burak cukrowy czy też uprawie warzyw. Zaletą Robotti jest relatywnie lekka konstrukcja, która ogranicza nacisk sprzętu na glebę. Jest to urządzenie autonomiczne, precyzyjne i powtarzalne. Budowa robota oparta jest na standardowych komponentach oraz agregowanie z typowymi maszynami rolniczymi, co ułatwia jego obsługę i eksploatację.

Więcej na temat urządzenia na stronie producenta: https://robotti.pl/

/AT, MB, MK/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content