Film TVP Co z tą wodą - zrzut

System Monitoringu Suszy Rolniczej w filmie TVP1

Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego m.in. zmian klimatu, wyemitowanego 16 listopada 2021 r. na antenie TVP1 – „Co z tą wodą?”. Materiał jest obecnie dostępny na platformie TVP VOD.

W filmie wystąpili pracownicy naukowi i techniczni IUNG-PIB m.in. obsługujący stację meteorologiczną, doświadczenia w hali wegetacyjnej oraz oprogramowanie niezbędne w realizacji zadań Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

Dr hab. Jerzy Kozyra, prof. IUNG-PIB z Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych wyjaśnił związek zjawisk ekstremalnych i dynamicznie zachodzących zmian klimatu.

Dr hab. Andrzej Doroszewski kierownik Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki przybliżył zadania realizowane w IUNG-PIB w ramach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. W ostatnich kilkudziesięciu latach w Europie na głowę mieszkańca przypadało jej prawie 5000 m3, w naszym kraju było to tylko 1800 m3, czyli prawie trzykrotnie mniej. Na obecny stan miały wpływ decyzje podejmowane kilkadziesiąt lat temu. Te, które podejmujemy dziś, odczują nasze dzieci. Czy Polsce grozi susza? Jakie wyzwania stawia zmieniający się klimat i coraz bardziej intensywna gospodarka? Co robimy i co możemy zrobić, żeby się do tego przygotować albo zmienić ten stan rzeczy? Odpowiedzi szukamy, odwiedzając miejsca najbardziej zagrożone suszą oraz takie, które podejmują działania ograniczające jej zasięg i oddziaływanie. 

Opis filmu na stronie vod.tvp.pl

Film dostępny jest pod poniższym linkiem, na platformie VOD TVP:

https://vod.tvp.pl/video/pelny-obraz,co-z-ta-woda-16112021,56608132?fbclid=IwAR2zGBPs1IdokCYAoHvRMOYO_Dp7aMuEJop8w0I-oFYxzQA_B9i93Dqj0Oc


Zachęcamy do obejrzenia powyższego materiału.

Grafika – zrzut ekranu na potrzeby promocji filmu z materiału „Co z tą wodą?” z udziałem pracownika IUNG=PIB dr. hab. Jerzego Kozyry, prof. IUNG-PIB – prawa autorskie TVP.

Zapraszamy również na stronę Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce: https://susza.iung.pulawy.pl/ .

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content