NUTRIMAN logo

Seminarium pt. “Projekt NUTRIMAN i wykorzystanie pofermentu”

W dniu 18.05.2021 r. w ramach projektu NUTRIMAN zostało zorganizowane seminarium pt. “Projekt NUTRIMAN i wykorzystanie pofermentu”. Głównym celem warsztatów było przedstawienie wyników projektu badawczego NUTRIMAN oraz produktów nawozowych powstałych zgodnie z tj. Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r., które będzie obowiązywać od 16.06.2022 r.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, inaczej nazywana także gospodarką cyrkularną, to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania wytwarzanych produktów na środowisko. W rolnictwie zachodzi potrzeba, by do celów nawożenia wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu lub materiały organiczne. Na warsztatach przedstawiono przykłady nowych technologii odzyskiwania azotu i fosforu. Omówiono również problemy w sektorze i wzmocnienia współpracy między rolnikami, naukowcami i przemysłem.

W pierwszej części seminarium został zaprezentowany projekt NUTRIMAN, platforma dla rolników oraz nowe rozporządzenie UE. W drugiej części seminarium zaprezentowano następujące produkty ABC -Biofosforan (ID:192) oraz technologię 3R (Recykling-Ponowne użycie- Redukcja) bezemisyjnej pirolizy do odzyskiwania fosforu z kości zwierzęcych do produkcji produktów biofosforanowych, Technologia ta umieszczona jest na platformie rolniczej pod numerem ID 193. Zaprezentowano również następujące produkty: Przefermentowaną frakcję płynną i stałą (suszoną) z obornika i kukurydzy energetycznej według procesu „Agrogas”  (ID: 264), Granulat pofermentacyjny o wysokiej zawartości NP z odchodów zwierzęcych i odpadów organicznych otrzymany w procesie „Arbio i NPirriK-project” (ID: 270), Nawozy organiczne na bazie pofermentu z biomasy roślinnej (ID: 1665). Ponadto przedstawiono pierwsze wyniki prac demonstracyjnych nad poferementem (ID: 1665).

W seminarium uczestniczyło 25 osób.

Więcej informacji na temat projektu NUTRIMAN i platformy rolniczej można znaleźć pod adresem –  https://nutriman.net/farmer-platform/info/pl.

NUTRIMAN logo

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content