Komunikat nr 12 dotyczyczący suszy rolniczej.

Komunikat nr 12 dotyczyczący suszy rolniczej.

Komunikat nr 12: IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -56 mm.
W analizowanym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 23 mm w stosunku
do poprzedniego okresu (1 VII – 31 VIII). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V) nastąpił wzrost KBW o 47 mm.

Największy deficyt wody notowany jest na terenach Równiny Gryfickiej, Wysoczyzny Łobeskiej, Pojezierza Poznańskiego, Ińskiego oraz w Kotlinie Milickiej, wynosi od -130 do -179 mm. Stosunkowo duży niedobór wody wystąpił również na Żuławach, Pojezierzu Mrągowskim, Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Równinie Bielskiej, Górach Świętokrzyskich, Wysoczyznach: Drohiczyńskiej, Siedleckiej oraz Łaskiej, na których deficyt ten wynosi od -130 do -159 mm.

Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody wynoszący od -50 do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

 1. Wielkopolskiego,
 2. Opolskiego,
 3. Świętokrzyskiego,
 4. Zachodniopomorskiego,
 5. Mazowieckiego
 6. Łódzkiego,
 7. Lubuskiego,
 8. Pomorskiego,
 9. Lubelskiego.

Susza notowana jest w uprawach:

 1. Kukurydzy na kiszonkę,
 2. Kukurydzy na ziarno,
 3. Krzewów owocowych
 4. Roślin strączkowych,
 5. Ziemniaka,
 6. Warzyw gruntowych,
 7. Chmielu,
 8. Buraka cukrowego,

Pełna treść komunikatu na stronach serwisu dedykowanego suszy:

Link do serwisu http://susza.iung.pulawy.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content