Nowa szata graficzna Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej

Nowa szata graficzna Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej

31.08.20 Po 13 latach działania Systemu Monitoringu Suszy Rolnicze (SMSR) przyszedł czas na zmianę szaty graficznej oraz usprawnienie dostępu do informacji o zagrożeniu suszą rolniczą. W celu przybliżenia informacji o funkcjonowaniu SMSR powstał film ilustrujący założenia i etapy obliczeń, na podstawie których określane jest ryzyko występowania suszy rolniczej w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia filmu na naszym kanale na serwisie YouTube: https://youtu.be/S-qNB_nOKhM

Nowa szata strony głównej SMSR eksponuje cztery panele umożliwiające bezpośrednio dostęp do aktualnych informacji, publikowanych co dekadę oraz do informacji z lat ubiegłych, począwszy od pierwszego roku działania systemu (2009).

Dla każdego okresu raportowania prezentowane są mapy, wykresy i tabele ilustrujące sytuację agrometeorologiczną. Poprzez wybór konkretnego panelu można dotrzeć do następujących informacji:

  • Komentarza agrometeorologa
  • Mapy Klimatycznego Bilansu Wodnego
  • Map przedstawiających potencjalny zasięg suszy dla monitorowanych upraw
  • Tabeli dla gmin

System Monitoringu Suszy prowadzony w IUNG-PIB jest systematycznie rozwijany. Obecnie trwają prace nad dokończeniem interaktywnej przeglądarki, w której użytkownik będzie mógł wyszukać – dla dowolnej działki ewidencyjnej – kategorie podatności gleby na suszę. W tym celu wystarczające będzie wpisanie jej pełnego numeru – tożsamego z identyfikatorem stosowanym w systemie dopłat bezpośrednich.

Równolegle, z chwilą wdrożenia systemu obserwacji Ziemi, zbudowanego w ramach programu Copernicus, realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną przy współpracy z Komisją Europejską, Polska zyskała możliwość zastosowania zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości przestrzennej. Stworzyło to możliwość wdrożenia teledetekcji satelitarnej do uszczegółowienia wyników monitoringu. Od 2021 roku teledetekcja satelitarna znajdzie pełne zastosowanie w rozpoznawaniu wpływu niedoboru wody na redukcję plonu. Obserwacje będą prowadzone już w skali większych działek rolnych dla całego kraju.

Wszystkie informacje o zagrożeniu suszą rolniczą są dostępne na stronie internetowej SMSR: http://www.susza.iung.pulawy.pl/

Więcej informacji można uzyskać w artykule opisującym SMSR.

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content