Informacja o stanie upraw RZD Jastków Sp. z o.o. – maj 2020

W ostatnim czasie dominującą uprawą w Spółce jest chmiel, a powierzchnia naszych plantacji systematycznie wzrasta. Na pozostałych gruntach w bieżącym sezonie wegetacyjnym uprawiamy pszenicę ozimą, pszenżyto ozime oraz niewielkie poletka jęczmienia jarego z zakresu wdrożeń polowych.

W ubiegłym roku dominowała susza, jesienią po zbiorach było bardzo mało opadów deszczu, a zima była wyjątkowo ciepła, bezśnieżna i z niewielkimi opadami. W bieżącym roku deszcz padał kilka razy, ale w niewielkiej ilości, a od połowy lutego do 28 kwietnia nie było już żadnych opadów. Dopiero w dniach od 29.04. do 03.05. spadł deszcz o łącznej ilości 40 mm/m². Opady te uratowały nasze uprawy i nieco poprawiły wilgotność gleby na polach. Wiosenne cięcie karp na plantacjach chmielu wykonaliśmy sukcesywnie, różnicując termin zabiegu w zależności od jej odmiany. Jesteśmy na etapie kończenia zawieszania przewodników wykorzystując przy tym pracowników sezonowych. Po obecnych opadach deszczu kiełkujące karpy chmielu dość intensywnie przyspieszyły wzrost pędów i w związku z tym rozpoczęliśmy naprowadzanie ich na przewodniki. W obecnej chwili plantacje chmielu wyglądają zadawalająco.

Okres suchej zimy i wiosny jest bardzo widoczny w uprawach zbóż. Rośliny są słabo rozkrzewione i podsychały całymi połaciami. Ostatnie opady deszczu jedynie nieznacznie poprawiły bieżący rozwój roślin. Na załączonych zdjęciach widoczne są pojaśniałe fragmenty łanu.

Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

 

{slimbox

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow1m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow2m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow3m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow4m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow5m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd-jastkow6m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content