Informacja o stanie upraw RZD Grabów – maj 2020

Wiosenna wegetacja w 2020 roku rozpoczęła się dość wcześnie, a praktycznie rozwój roślin odbywał się przez całą zimę. Brak okrywy śnieżnej oraz temperatury powyżej zera przez większość tego okresu stwarzały roślinom możliwość rozwoju. Prace polowe można było rozpocząć na początku marca zaczynając od wywozu obornika i jego przyorania pod kukurydzę. Również w pierwszej dekadzie marca rozpoczęliśmy aplikację I dawki azotu w formie RSM-S 26 pod rośliny ozime. Z kolei III dekada marca była okresem rozpoczęcia w tym roku siewów zbóż jarych i roślin strączkowych, które z uwagi na dużą ilość doświadczeń trwały aż do połowy kwietnia.

W tym roku nie wszystkie czynniki pogodowe układały się korzystnie w rolnictwie. Od połowy marca do połowy kwietnia temperatury w ciągu dnia dochodziły nawet do 15° i 17°C, a ranne temperatur spadały do -7°C. Spowodowało to drobne uszkodzenia na pędach rzepaku i pszenicy ozimej oraz widoczne odbarwienia. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem był brak opadów deszczu. Praktycznie od połowy marca do końca kwietnia opady nie występowały. Wierzchnia warstwa gleby uległa silnemu przesuszeniu. Dopiero od 29 kwietnia do 2 maja spadło 23,3 mm deszczu. Pomimo tych niekorzystnych warunków pogodowych wschody zbóż jarych i roślin strączkowych są dość wyrównane, a nawet wsiewka lucerny w mieszankę strączkowo-zbożową rokuje nadzieję dobrego plonu. Gorzej wyglądają oziminy, a zwłaszcza pszenica ozima która wytworzyła mniej pędów kłosonośnych niż w latach ubiegłych. Ponadto rzepak, którego wzrost pod wpływem suszy został znacznie przyhamowany.

Produkcja zwierzęca w Zakładzie w Grabowie jest na wysokim poziomie. Ostatnia ocena wydajności mlecznej wykazała 9374 litrów od jednej krowy. Natomiast w ostatnim okresie nastąpił niekorzystny stopniowy spadek cen produktów pochodzenia zwierzęcego. W marcu za 1 litr mleka Spółdzielnia Mleczarska płaciła 1,42 zł brutto (spadek o 7 groszy w stosunku do lutego). Ponadto żywiec wołowy jest również tańszy w ostatnim okresie o 1–2 zł w stosunku do ubiegłego roku.

Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

 

{slimbox

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow1m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow2m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow3m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow4m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow5m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow6.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow6m.jpg

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow7.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_grabow7m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content