Informacja o stanie upraw RZD Błonie-Topola – maj 2020

Wiosenne siewy w Zakładzie rozpoczęły się w dniu 18 marca 2020 roku. Wysiana została wówczas pszenica jara. Warunki pogodowe były sprzyjające, choć widoczne były już pierwsze objawy niedoboru wody. Suma opadów w miesiącu marcu wyniosła 20,8 mm. Wschody pszenicy jarej były zadowalające do czego przyczyniła się wilgoć z opadów śniegu, które wystąpiły w dniu 31 marca. Wpłynęła ona również na wschody buraków cukrowych zasianych 28 marca. Kolejne plantacje buraka wysiane były w dniach 2-4 kwietnia. Od tego dnia nie odnotowano opadów atmosferycznych, a dodatkowo kwiecień charakteryzował się bardzo wietrzną i zimną pogodą. W dniu 5 kwietnia w nocy odnotowano -4,30C. Kolejne fale przymrozków utrzymywały się w dniach od 11 do 18 kwietnia. Niesprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do braku wschodów buraka cukrowego. Wobec tego podjęto decyzję o przesianiu 38 ha buraka cukrowego, które odbyło się w dniach 24-27 kwietnia. Na uwagę zasługuje fakt, że w głębszych warstwach gleby sianego w mulcz buraka cukrowego znajdowała się wilgoć, co doskonale widać na zdjęciach. Górna warstwa gleby uległa jednak znacznemu przesuszeniu co w połączeniu z wyjątkowo chłodną aurą nie sprzyjało wschodom buraka cukrowego. Prawidłowe i szybkie wschody potrzebują oprócz wilgoci dużo ciepła, również w nocy. Duże spadki temperatury odbiły się negatywnie na pszenicy ozimej, która uległa przemarznięciu. Na pszenicy ozimej widoczne są już pierwsze objawy niedoboru wody, charakteryzujące się żółknięciem plantacji.

Podsumowując należy podkreślić, że tegoroczna sucha wiosna poprzedzona została wyjątkowo suchą jesienią i zimą. W miesiącu kwietniu nie odnotowano opadów deszczu. Biorąc pod uwagę poprzednie lata w których występowały deficyty opadów nie było takiego roku w którym nie byłoby opadu kwietniowego, tak jak ma to miejsce obecnie.

Powrót do Informacji o stanie upraw w Rolniczych Zakładach Doświadczalnych IUNG-PIB

 

{slimbox

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie1.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie1m.jpg,Pszenica ozima

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie2.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie2m.jpg,Siew w mulcz (2)

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie3.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie3m.jpg,Siew w mulcz

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie4.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie4m.jpg,Siew

;

images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie5.jpg,images/stories/2020/rzd/maj/rzd_blonie5m.jpg,Zima 2019/20

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content