Gala Nauki Polskiej - kulminacja obchodów Dnia Nauki Polskiej

Gala Nauki Polskiej – kulminacja obchodów Dnia Nauki Polskiej

19.02.2020 Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczono podczas Gali Nauki Polskiej, która odbyła się 19 lutego 2020 r. w Toruniu. Wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce. Wśród wyróżnionych znaleźli się także pracownicy IUNG-PIB.

W Toruniu 19 lutego, w dniu urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, odbyła się Pierwsza Gala Nauki Polskiej. Podczas uroczystości w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczono Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 5 kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej zostali wyróżnieni m.in. dr hab. Rafał Pudełko, dr hab. Jerzy  Kozyra i dr inż. Anna Nieróbca, którzy wraz z zespołem SGGW (dr hab. Stanisław Marek Samborski, dr hab. inż. Dariusz Gozdowski, dr inż. Jan Szatyłowicz, dr hab. inż. Tomasz Gnatowski, dr inż. Michał Stępień) są współautorami podręcznika „Rolnictwo precyzyjne”, będącego jedynym kompletnym opracowaniem monograficznym tej problematyki w Polsce.

Gala Nauki Polskiej stanowiła najważniejsze z wydarzeń obchodów Dnia Nauki Polskiej, który to od b.r. jest obchodzony jako święto państwowe, wprowadzone ustawą podpisaną 3 lutego 2020 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych – począwszy od ufundowanej w 1364 roku Akademii Krakowskiej” – napisano w uzasadnieniu do ustawy o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej.

{slimbox

images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej0.jpg,images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej0m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej1.jpg,images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej1m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej2.jpg,images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej3.jpg,images/stories/zdjecia/2020/galaNaukiPolskiej3m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content