Horizon 2020

B-FERST

Powrót

Logo projektu B-Ferst

Głównym celem B-FERST jest integracja waloryzacji bioodpadów w planach gospodarowania rolnictwem, które tworzą od nowa cykliczne i oparte na biologii łańcuchy wartości uwzględniające dwustronne interakcje między rolnictwem a sektorami nawozowymi skoncentrowane na zmianie paradygmatu w łańcuchu wartości nawozów poprzez wprowadzenie 8 nowych innowacyjnych specjalistycznych nawozów. Specjalistyczne mieszanki składników odżywczych są przyczynią się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami dzięki odpowiednio dostosowanym dawkom składników odżywczych dostosowanym do systemów uprawy. B-FERST opiera się na ponownym wykorzystaniu bioodpadów w celu zastąpienia energii nieodnawialnej, zewnętrznych jej źródeł i energetycznie intensywnych surowców poprzez:

1) Oparte na bazie biologicznej stałe nawozy sztuczne, w tym odnawialne źródła makroelementów (N, P, K) uzyskane z 3 strumieni produktów ubocznych:

  • popioły, jako źródło P i K z: oczyszczalni ścieków i odpadów rolno-spożywczych, takich jak: odpady z rzeźni, z przerobu oliwek oraz odpady hodowlane;
  • struwit jako źródła P & N z osadów ściekowych i odpadów rolniczych (odpadów płynnych z hodowli trzody chlewnej);
  • kompost jako źródło organicznego związku węglowego, N, P & K z organicznej frakcji komunalnych odpadów stałych, oczyszczalni ścieków i odpadów rolnych.

2) Biostymulanty do poprawy odżywienia gleby z dwóch podejść: Biostymulant (MPB) lub niebakteryjny biostymulator roślinny (NMPB), wyposażone w biodegradowalne powłoki, regulujące tempo uwalnienia do gleby.

Efektywność nowych produktów zostanie wykazana poprzez demonstrację w skali przemysłowej. Następnie specjalistyczne nawozy zostaną przetestowane na 5 uprawach w Europie: Hiszpania, Włochy, Francja, Polska i Ukraina, porównując ich funkcjonalność z tradycyjnymi nawozami pod względem: zrównoważonego pozyskiwania, logistyki, gleby i warunki uprawy. Końcowa dojrzałość tehcnologiczna produktów i procesów wytwórczych ma osiągnąć TRL6.

Strona projektu B-FERST: https://bferst.eu/
Informacja o projekcie: https://bbi-europe.eu/projects/pdf/B-FERST
Strona projektu w serwisie CORDIS: link

Horizon 2020

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content