2020

Warsztaty projektu SafeManure 2020

27-30.01.2020 W dniach 27-30 stycznia 2020 w Sewilli dr Piotr Skowron z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG – PIB wspólnie z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi brał udział w warsztatach dla interesariuszy projektu SafeManure.

Projekt ten jest realizowany przez Joint Research Centre (JRC) dla Dyrekcji Generalnej dla Środowiska Komisji Europejskiej (EC DG Environment). Celem projektu jest zdefiniowanie kryteriów pozwalających na to, aby niektóre nawozy pozyskane (całkowicie lub częściowo) z nawozów naturalnych nie były traktowane jako „przetworzony nawóz naturalny” zgodnie z dyrektywą azotanową. Komisja Europejska rozważa utworzenie nowej grupy nawozów, która dotyczyła by silnie przetworzonych nawozów naturalnych, gdzie większa część pierwiastków biogenicznych znajdowałaby się w postaci związków mineralnych. Ze względu na zbliżone właściwości do nawozów mineralnych i większe bezpieczeństwo dla srodowiska, nawozy takie nie podlegały by ograniczeniom związanym z transportem, przechowywaniem i stosowaniem nawozów naturalnych, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej lub/i poszczególnych krajach członkowskich. W pierwszej części spotkania zapoznano się z założeniami projektu Safemanure, oraz wstępną wersją raportu z wykonanych prac: metaanalizy literatury naukowej, biogeochemicznych badań modelowych, testów porównawczych nawozów, oraz eksperymentu przeprowadzonego w wazonach. Głowna część warsztatów dotyczyła wypracowania kryteriów definiujących nowe nawozy, które możliwe byłyby do zaakceptowania przez kraje członkowskie i pozostałe grupy interesariuszy (naukowców, rolników, producentów). Osiągnięto porozumienie co do konieczności przeprowadzenia dalszych badań polowych i zarekomendowano Komisji Europejskiej uzgodnione kryteria kwalifikacji nawozów do nowej grupy.

{slimbox

images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20200.jpg,images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20200m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20201.jpg,images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20201m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20202.jpg,images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20202m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20203.jpg,images/stories/zdjecia/2020/SafeManureWorkshop20203m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content