Chroniąc rośliny chronisz życie

Chroniąc rośliny chronisz życie

17.01.2020 7 stycznia odbyła się w Belwederze, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, konferencja pt. „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. Była to konferencja inaugurująca Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w Polsce. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2020 – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, a hasło przewodnie wydarzenia brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Konferencja została zorganizowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP. W wydarzeniu wzięło udział ok. 120 osób; w tym ministrowie, parlamentarzyści, dyrektorzy departamentów, dyrektorzy instytutów badawczych, przedstawiciele jednostek zajmujących problematyką rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.

Prezydent RP Pan Andrzej Duda oficjalnie ogłosił początek obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce. Zwrócił uwagę zgromadzonym na szczególne miejsce organizacji konferencji w Rezydencji Belweder, wyjątkowym miejscu w Warszawie, z bogactwem roślinności i wieloma pomnikami przyrody. Roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu. Warunki życia ludzi zależą od roślin i ich zdrowia – stwierdził Prezydent.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyraził przekonanie, że troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie to w rzeczywistości dbałość o przyszłość człowieka. Podkreślił konieczność przyjęcia zrównoważonego podejścia do rolnictwa tak, by stosowanie chemicznych środków przeciwko chorobom i szkodnikom w uprawach ograniczyć do minimum. Stwierdził też, że do prowadzenia nowoczesnego rolnictwa, jest niezbędna kompleksowa wiedza na temat gleby, zmianowania i współistnienia roślin.

W konferencji głos zabrał komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który podkreślał znaczenie zrównoważonej produkcji żywności. Zachęcał naukowców do sięgania po granty na badania i rozwój w zakresie zdrowia roślin zwracając uwagę, że w nowym budżecie na lata 2020-2027 będzie około 10 mld euro na ten cel. Wiceminister klimatu Małgorzata Golińska w trakcie swojego wystąpienia podkreśliła, że zagrożenie dla zdrowia roślin i dla rodzimych ekosystemów, jakie wiąże się z introdukcją nowych gatunków szkodników i organizmów chorobotwórczych dla roślin, nasila się w warunkach zmian klimatycznych i związanych z nimi gwałtownych zjawisk pogodowych. Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO) Francoise Petter podkreśliła, że do wzrostu zagrożenia zdrowia roślin  przyczyniają się zmiany klimatyczne i działalność człowieka. Zmiany ekosystemów i ograniczenie bioróżnorodności powoduje tworzenie nowych nisz, w których mogą rozwijać się szkodniki i organizmy chorobotwórcze dla roślin.

W swoim wystąpieniu pt. „Zdrowie roślin i jego wpływ na rolnictwo oraz gospodarkę” Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski wskazał na potrzebę przyjęcia holistycznego podejścia do zagadnień zdrowia: ludzi, zwierząt i roślin jednocześnie podkreślając, że najbardziej skuteczną metodą ochrony zdrowia jest prewencja. Podsumowując przebieg konferencji, Andrzej Chodkowski podziękował prelegentom i uczestnikom zapraszając ich do odwiedzenia nowej, uruchomionej z początkiem 2020 roku strony internetowej Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce: http://www.RokRoslin.pl, gdzie można znaleźć informacje o wielu interesujących wydarzeniach.

{slimbox

images/stories/zdjecia/2020/chrchz1.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz0m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz1.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz1m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz2.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz3.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz4.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz5.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2020/chrchz6.jpg,images/stories/zdjecia/2020/chrchz6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content