Końcowe spotkanie konsorcjum projektu AFINET

Końcowe spotkanie konsorcjum projektu AFINET

12.12.2019 W dniu 9 grudnia 2019 r. odbyło się ostatnie spotkanie projektowe projektu AFINET. Partnerzy podsumowali efekty trzyletniego projektu, w którym opracowano ponad 100 innowacji w zakresie agroleśnictwa (broszury, streszczenia praktyk, instrukcje upowszechnieniowe, przewodnik po dobrych praktykach oraz filmy), opracowano tematyczną Bazę Wiedzy.

W wydarzeniu uczestniczył dr Robert Borek Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych IUNG-PIB.

W godzinach popołudniowych zorganizowano sesję dyskusyjną w budynku Parlamentu Europejskiego. Sesji przewodniczyła Pani Poseł Isabel Carvalhais z Partii SD. Profesor Rosa Mosquera-Losada, koordynator projektu AFINET przedstawiła zarys tematyki projektu i jego wyniki.

W dyskusji panelowej, moderowanej przez Dr Anastazję Pantera z Uniwersytetu w Atenach wzięło udział dwóch rolników (Węgry oraz Włochy), przedstawicielka DG Agri Inge van Oost oraz poseł Michal Wiezik z Grupy Parlamentarnej EPP. Zidentyfikowano kluczowe dla rozwoju agroleśnictwa kwestie, na które powinny zwrócić kraje członkowskie UE podczas ich implementowania do Wspólnej Polityki Rolnej. Poseł Wiezik zwrócił uwagę na potrzebę ochrony i przywracania zadrzewionych pastwisk w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z kolei, w dniu 10 grudnia zostało zorganizowane spotkanie AFINET, na którym zaprezentowano wyniki projektu przedstawicielom Komisji Europejskiej oraz Ministerstw i administracji regionalnej państw UE. Obecni na spotkaniu przedstawiciele DG AGRI i DG CLIMA zapoznali zebranych z aktualną sytuacją legislacyjną w kontekście tematyki rolno-środowiskowo-klimatycznej i bieżącą procedurą dyskusji w/w propozycji na poziomie Komisji, Rady i Parlamentu. Głos zabrał również reprezentant Ministerstwa Rolnictwa Republiki Czech, aktualnie procedującego wdrożenie instrumentu agroleśnictwa do polityki regionalnej.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/afi2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/afi2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/afi3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/afi3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/afi4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/afi4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/afi5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/afi5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content