Manure Standard Project Meeting - Tallin

Manure Standard Project Meeting – Tallin

31.10.2019 W dniach 29-30 października 2019 r. w Tallinie odbyło się spotkanie kończące projekt „Advanced manure standards for sustainable nutrient management and reduced emissions – Manure Standards”. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia – dr Piotr Skowron i dr Damian Wach.

Projekt  Manure Standards jest projektem flagowym Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB) w ramach programu Interreg Baltic Sea Region i jest realizowany w latach 2017-2019.

Celem strategicznym jest przeciwdziałanie eutrofizacji  Bałtyku  poprzez stworzenie narzędzi do efektywnego zarządzania zasobami nawozów naturalnych w  Regionie Morza Bałtyckiego (BSR). Całość podejmowanych działań ma usprawnić przechowywanie i stosowanie nawozów naturalnych, a w efekcie – zmniejszyć rozpraszanie pierwiastków biogenicznych (szczególnie azotu i fosforu) do środowiska wodnego.

Liderem projektu jest Natural Resources Institute Finland (LUKE). Partnerzy projektu reprezentują 9 krajów: Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Litwę, Łotwę, Rosję i Estonię. Ze strony Polski w projekcie uczestniczą Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.

Na spotkaniu dyskutowano o efektach projektu, które zostały już ukończone i opublikowane, oraz działaniach przy uzyskaniu kolejnych osiągnięć i publikacji. Udostępnione są już, miedzy innymi podręczniki dotyczące wykorzystania nawozów naturalnych, oraz pobierania ich próbek do analiz. Kolejne materiały ukażą się w najbliższym czasie, a cześć z nich będzie dostępna w języku polskim. Krajowe spotkanie kończące projekt odbędzie się 4 grudnia 2019 w IUNG-PIB w Puławach, szczegóły wkrótce.

Więcej informacji odnośnie planowanych działań i aktualnych rezultatów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: https://www.luke.fi/manurestandards/en/frontpage/ i na profilu Twitter @ManureStandards.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/mst2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/mst2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/mst3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/mst3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/mst4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/mst4m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content