IUNG-PIB na Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich

IUNG-PIB na Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich

06.09.2019 Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, wraz XVIII Krajową Wystawą Rolniczą oraz Dniami Europejskiej Kultury Ludowej, są jednym z najważniejszych wydarzeń rolniczych w kraju. W tym roku odbywały się w dniach od 31 sierpnia do 1 września. Organizatorami wydarzenia były Śląski ODR w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy, natomiast Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polski Pan Andrzej Duda. Uroczystego otwarcia dokonał Minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W ciągu dwóch dni swój dorobek zaprezentowało kilkuset wystawców, począwszy od tradycyjnej i regionalnej żywności z różnych części Polski, a skończywszy na rękodziełach ludowych i urządzeniach rolniczych. Można było zobaczyć oraz zapoznać się z ofertą maszyn i narzędzi, środków do produkcji rolniczej, rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii, propozycjami zagród edukacyjnych, produktami pszczelarskimi, zwiedzić wystawę drobnego inwentarza oraz stoiska najważniejszych instytucji rolniczych. Wystawa, jak każdego roku, miała uroczystą i bardzo ciekawą oprawę, a jedną z najważniejszych jej części była prezentacja nauki polskiej w zakresie rolnictwa.

Gośćmi Krajowej Wystawy Rolniczej byli przedstawiciele rządu, parlamentu, centralnych instytucji rolniczych oraz licznie przybyli na uroczystości dożynkowe rolnicy z całego kraju.
IUNG-PIB wraz z innymi jednostkami podległymi MRiRW, brał udział w tych wydarzeniach.

Instytut reprezentowany był przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw. Oprócz prezentacji bogatej oferty wydawniczej oraz możliwości współpracy, służył na specjalnie przygotowanym stoisku doradztwem w dziedzinie uprawy roślin zbożowych i pastewnych, nawożenia  i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin. Stanowisko IUNG-PIB odwiedziła m.in. delegacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Panem Ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim.

W niedzielę odbyła się uroczysta msza kończąca doroczną pielgrzymkę rolników, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Mering. Na jasnogórskie błonia, ozdobione dożynkowymi wieńcami, przybyło ok. 30 tys. mieszkańców wsi i ich rodzin z całej Polski.
/EDC, PS, MK/

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/dcz2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz8.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz9.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz10.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz10m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz11.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz11m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/dcz12.jpg,images/stories/zdjecia/2019/dcz12m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content