Wizyta rolników  i doradców z województwa podlaskiego

Wizyta rolników i doradców z województwa podlaskiego

08.07.2019 W dniach 1-2 lipca 2019 r. w ramach realizacji planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich miała miejsce wizyta studyjna rolników i doradców  rolniczych z terenu województwa podlaskiego. Wyjazd miał na celu pozyskanie potencjalnych partnerów do działania współpraca w ramach poszerzenia areału uprawy roślin wysokobiałkowych na terenie województwa podlaskiego.

Dzięki wielości doświadczeń polowych i badań Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach okazał się najlepszym miejscem na wskazanie roli roślin bobowatych w agroekosystemie. Ponadto dzięki możliwości obejrzenia in vivo i in vitro upraw roślin wysokobiałkowych uczestnicy projektu mogli bezpośrednio zapoznać się z innowacyjnymi metodami uprawy tych roślin.

W dniu przyjazdu do Instytutu podlascy rolnicy i doradcy zaznajomieni zostali z najnowszymi metodami uprawy roślin wysokobiałkowych oraz sposobami walki z agrofagami w praktyce na polach należących do  Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG-PIB w Grabowie. W zawiłe arkana agrotechniki, i sekrety roślin bobowatych wprowadził uczestników projektu  prof. dr hab. Jerzy Księżak.

Drugi dzień wyjazdu studyjnego rozpoczął się w Pałacu Czartoryskich, gdzie w siedzibie głównej Instytutu uczestnicy wyjazdu zapoznali się z działalnością badawczo-rozwojową IUNG-PIB w Puławach.  Następnie znaczenie gospodarcze i opłacalność produkcji roślin wysokobiałkowych omówił dr inż. Andrzej Madej, a po nim głos zabrał dr hab. Mariusz Matyka prof. nadzw, który omówił wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na środowisko z uwzględnieniem wsparcia roślin wysokobiałkowych. Po przyjęciu tak dużej dawki teorii wszyscy udali się do Zakładów Naukowych Mikrobiologii, Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów oraz Głównego Laboratorium Analiz Chemicznych, gdzie w formie krótkich warsztatów mogli zapoznać się z procesami zachodzącymi podczas wegetacji roślin bobowatych, które powodują że są one tak cenne w płodozmianie. Omówione zostały również zalety motylkowatych w żywieniu zwierząt oraz procesy zachodzące podczas ich przetwarzania.  Na zakończenie dr hab. Janusz Smagacz prof. nadzw. przedstawił praktyczny wpływ roślin bobowatych na ekosystem i rośliny następcze w płodozmianie na polach doświadczalnych z różnymi systemami uprawy roli na bazie doświadczeń zlokalizowanych w RZD Kępa.

Dzięki wyjazdowi studyjnemu, jaki odbył się w dniach 01-02 07 2019 uczestnicy projektu pozyskali najnowszą wiedzę w zakresie innowacji w uprawie roślin bobowatych, oraz ich przetwarzania. Projekt umożliwił rolnikom i doradcom zapoznanie się z możliwościami jakie daje wykorzystanie roślin wysokobiałkowych we własnym gospodarstwie. Dotyczy to zarówno pozyskania plonu handlowego, ale przede wszystkim pozyskania własnego źródła białka które stanowić będzie podstawową bazę paszową dla zwierząt w gospodarstwie.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/wst2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wst2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/wst3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wst3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/wst4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/wst4m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content