Spotkanie Klubu Innowacji

Spotkanie Klubu Innowacji UW pt. „Innowacje w sektorze rolno-spożywczym”

01.06.2019 30.05.2019 r. w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego miało miejsce spotkanie Klubu Innowacji UW pt. „Innowacje w sektorze rolno-spożywczym”, na które zaproszono naukowców i przedsiębiorców.

My oczywiście też tam byliśmy. Była to znakomita okazja do wysłuchania prelekcji dotyczących projektów naukowych o największym potencjale wdrożeniowym oraz uniwersyteckich spółkach spin-off (przedsiębiorstwa powstałe poprzez wydzielenie jednostki z korporacji oraz placówek naukowych, których celem jest komercjalizacja technologii i transfer wiedzy) w obszarze żywności. Moderatorem wydarzenia był Krzysztof Gulda, prezes UWRC Sp. z o. o.. Uczestników powitała Prorektor ds. Rozwoju, prof. UW dr. hab. Anna Giza-Poleszczuk.

W czasie spotkania przedstawiono szereg ciekawych zagadnień. W jaki sposób EIT Food łączy przemysł z nauką i badaniami? Na to zagadnienie można było znaleźć wyjaśnienie podczas ciekawej prezentacji prof. UW dr hab. Krzysztofa Klincewicza pt. „EIT Food, RIS Consumer Engagement Labs”, który wraz z zespołem interdyscyplinarnym UW realizuje projekt dotyczący angażowania klientów w proces tworzenia nowych produktów spożywczych. Więcej info na: http://timo.wz.uw.edu.pl/cel/.
Kolejną interesującą prezentacją była „Technologia wzbogacania żywności w biologicznie aktywne i przyswajalne przez organizmy związki selenu”, podczas której prof. dr hab. Ewa Bulska z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW przybliżyła zagadnienia związane z żywnością funkcjonalną.

Dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga z Wydziału Chemii UW zaproponowała podczas swojej prezentacji pt. „Inteligentne opakowania dla produktów żywnościowych” jak w sposób zdrowy dla człowieka i środowiska zapakować produkty spożywcze. Przedstawiła też szeroką ofertę badawczo-naukową w dziedzinie modyfikacji hydrożeli reagujących aktywnie na produkty oraz zapoznała uczestników z możliwościami wykorzystania mikroplastików.

Sposób na stworzenie innowacyjnych produktów na przykładzie napojów izotonicznych, w oparciu o aktualne trendy rynkowe i koncept Naturally, przedstawił w krótkiej i dynamicznej prezentacji Sławomir Czabaj, mgr na Wydziale Chemii UW.

Ostatnie 15 minut spotkania było poświęcone prezentacji 3 przedsięwzięć komercyjnych: jedno realizowane przez bank BNP Paribas (platforma Agronomist prezentowana przez panią Katarzynę Wielgosz) oraz 2 spółki spin-off prezentujące dorobek intelektualny Uniwersytetu Warszawskiego z obszaru agro, tj. projekt Geopulse, dr Przemysława Żelazowskiego i Krzysztofa Stopy oraz meteo.pl, dr inż. Macieja Wrony.

Po części prelekcyjnej odbyło się spotkanie networkingowe, które umożliwiło wymianę poglądów na temat aktualnych rozwiązań technologicznych w obszarze żywności, jakimi dysponują firmy, środowiska nauki, przedstawiciele administracji; służyło też poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny współpracy oraz komercjalizacji wyników badań w sektorze rolno-spożywczym.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/in2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/in2m.jpg,Centrum Nowych Technologii UW;

images/stories/zdjecia/2019/in3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/in3m.jpg,Hol główny CeNT UW;

images/stories/zdjecia/2019/in4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/in4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/in5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/in5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/in6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/in6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content