Warsztaty naukowe w Chełmie

Warsztaty naukowe pt. Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z Programu Azotanowego” w Polsce

17.05.2019 W dniu 13 maja 2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyły się warsztaty naukowe pt. Gospodarka nawozowa i wyzwania wynikające z Programu Azotanowego” w Polsce. Warsztaty dedykowane do nauczycieli i uczniów techników rolniczych, studentów i wykładowców, rolników, pracowników instytucji obsługujących rolnictwo zgromadziły  ponad 110 osób.

Warsztaty zorganizowane we współpracy z PWSZZ w Chełmie i Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą  były elementem realizacji zadania 1.6 programu wieloletniego IUNG-PIB.

Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z krajowymi i międzynarodowymi  przepisami chroniącymi  środowisko przyrodnicze przed niekorzystnym oddziaływaniem produkcji rolnej (dyrektywa azotanowa, program azotanowy, dyrektywa NEC). W referatach przedstawiono najważniejsze aspekty gospodarki nawozowej w Polsce z uwzględnieniem oddziaływania rolnictwa na jakość wód, przedstawiono problematykę emisji amoniaku do atmosfery, omówiono metody ograniczania emisji biogenów do wód i do atmosfery, przedstawiono także działalność IUNG-PIB w Puławach w zakresie tworzenia  i upowszechniania wiedzy w zakresie racjonalnego i innowacyjnego nawożenia.

Przedstawiono 6 referatów:

  1. Działalność IUNG PIB w Puławach jako wsparcie racjonalnej, innowacyjnej gospodarki nawozowej- prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, dr Agnieszka Rutkowska (IUNG-PIB)
  2. Oddziaływanie azotu pochodzenia rolniczego na jakość wód i gospodarka nawozowa w Polsce – dr Agnieszka Rutkowska, dr Tamara Jadczyszyn (IUNG-PIB
  3. Dyrektywa NEC – zobowiązania i możliwości redukcji emisji amoniaku – dr Zuzanna Jarosz (IUNG-PIB
  4. Program azotanowy – wyzwanie dla rolnictwa w Polsce – dr Tamara Jadczyszyn ((IUNG-PIB)
  5. Bezpieczne dla środowiska techniki aplikacji nawozów – dr hab. Stanisław Parafiniuk (UP w Lublinie
  6. Biostymulatory jako element nowoczesnego rolnictwa – dr hab. Anna Kocira (PWSZZ w Chełmie)

oraz 3 postery.

Spotkanie było dla uczestników dobrą okazją do zapoznania się z badaniami naukowymi prowadzonymi obecnie w IUNG-PIB Puławy oraz wymiany poglądów.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/paz2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/paz6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/paz6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content