IUNG PIB na  Europejskim Forum Rolniczym

IUNG PIB na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce k. Rzeszowa

05.03.2019 W dniach 1-2 marca 2019 r., w Jasionce k. Rzeszowa odbyła się kolejna edycja Europejskiego Forum Rolniczego (https://www.forum-jasionka.pl/). Istotną pozycję wśród zaproszonych jednostek zajmowały instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tegorocznym EFR IUNG-PIB reprezentowany był przez pracowników Działu Upowszechniania i Wydawnictw (DUW), Zakładu Żywienia i Nawożenia Roślin (NŻN) oraz Zakładu Biogospodarki i Analiz Systemowych (NBA). Głównym zadaniem IUNG-PIB była promocja innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa, które zostały wypracowane z udziałem naszych naukowców. Towarzyszyły jej liczne debaty, obrady i spotkania z udziałem ekspertów, naukowców, producentów oraz dostawców najnowszych technologii w sektorze rolniczym na temat najbardziej aktualnych zagadnień dot. perspektyw rolnictwa w Unii Europejskiej.

Pracownicy Instytutu: dr Monika Kowalik (DUW), dr Piotr Skowron (NŻN) oraz broker innowacji w projekcie Afinet mgr Małgorzata Gałczyńska (NBA) zaprezentowali m.in.:

  • najnowsze publikacje i ofertę usługową IUNG-PIB;
  • innowacyjne rozwiązania wypracowane w projekcie LCAgri (http://www.lcagri.iung.pl/) i AFINET –  „Sieć Innowacji na Rzecz Rolnictwa”, w tym filmy dot. uprawy konserwującej, racjonalnego stosowania nawozów, pomiarów emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa i inne;
  • nowoczesne rozwiązania związane z projektem „Innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”;
  • główne założenia projektu BioEcon (http://bioecon.iung.pulawy.pl/) – „Nowe strategie dla biogospodarki”, realizowanego w ramach programu H2020 od 2015 r. w IUNG-PIB ;
  • wytyczne i narzędzia do określania ilości i jakości nawozów naturalnych, oraz zalecenia i rekomendacje do jak najlepszego zarządzania tymi nawozami, w ramach projektu Manure Standards (https://www.luke.fi/manurestandards/en/frontpage/)

Stoisko IUNG-PIB było odwiedzane przez licznych odwiedzających: polityków, przedstawicieli administracji rządowej i samorządów, przedsiębiorców, przedstawicieli izb rolniczych i grup producenckich, naukowców, pracowników sieci doradztwa rolniczego oraz rolników. Nasze stoisko odwiedził również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pan Jan Krzysztof Ardanowski oraz z-ca Ministra RiRW dr Ryszard Zarudzki.

Honorowymi gośćmi forum byli m.in.: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE, prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Udział IUNG-PIB w forum był okazją do wymiany kontaktów oraz pomysłów związanych z działalnością upowszechnieniową i naukową poszczególnych jednostek.

{slimbox images/stories/zdjecia/2019/EFR2.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/EFR3.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/EFR4.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/EFR5.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/EFR6.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2019/EFR7.jpg,images/stories/zdjecia/2019/EFR7m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content