Wizyta studyjna we Francji w ramach projektu LIVESEED

Wizyta studyjna we Francji w ramach projektu LIVESEED

11.06.18  W dniach od 4 do 7 czerwca 2018 r. odbywała się we Francji w ramach projektu LIVESEED wizyta studyjna, w której uczestniczyło 20 osób z kilku krajów Europy: Bułgarii, Rumunii, Polski, Węgier, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Grecji. Z Polski w wyjeździe brały udział dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk z IUNG-PIB koordynująca prace badawcze w zakresie doboru odmian różnych gatunków zbóż jarych w warunkach rolnictwa ekologicznego oraz Ewelina Zetkowska z ekologicznego gospodarstwa BIO SEED z Bytowa (woj. zachodniopomorskie) wyspecjalizowanego w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego zbóż i roślin strączkowych.

W trakcie wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem różnych podmiotów wyspecjalizowanych w produkcji ekologicznego materiału siewnego. Wizytowano producenta nasion ekologicznych UBIOS oraz firmę ITAB zajmującą się oczyszczaniem nasion. Ponadto uczestnicy mieli okazję odwiedzić i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z francuskimi rolnikami ekologicznymi, którzy produkują materiał siewny zbóż.

Koncepcja tych wizyt została opracowana w ramach projektu H2020 AgiSpin (2015-17). Pomysł polega na stworzeniu odpowiednich warunków do wymiany opinii i doświadczeń wśród różnych podmiotów (praktyków, naukowców itd.) zaangażowanych w określoną aktywność, w tym przypadku w rozwój ekologicznej hodowli roślin, nasiennictwa i doboru odmian oraz do budowania nowych relacji między uczestnikami, które mogłyby funkcjonować nadal już po zakończeniu projektu. W ramach projektu LIVESEED to zadanie jest koordynowane przez IFOAM EU. W latach 2019-20 planowane są kolejne wizyty w Holandii, Włoszech i Niemczech.

Celem projektu LIVESEED jest poprawa przejrzystości i konkurencyjności sektora produkcji ekologicznego materiału siewnego i ekologicznej hodowli roślin oraz promowanie szerszego wykorzystania ekologicznego materiału siewnego w Europie. Projekt LIVESEED tworzy 49 partnerów z 18 krajów europejskich. W skład konsorcjum wchodzą  instytuty naukowe, przedsiębiorstwa hodowlane i nasienne, stowarzyszenia  ekologicznych (rolników, przetwórców, sprzedawców), a także przedstawiciele władz.

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/fr2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/fr2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/fr3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/fr3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/fr1.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/fr1m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content