Wycieczka uczniów w RZD Werbkowice

Wizyta uczniów z ZSCKR w Różańcu w RZD Werbkowice

16.04.18  Wiosna jest okazją do spotkań z uczniami szkół rolniczych. W dniu 07.04.2018r. do Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Werbkowicach przyjechała grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu.  Uczestnicy wycieczki zostali przywitani przez Dyrektora Zakładu – dr Piotra Kozerę, który zapoznał uczestników z historią Zakładu po czym omówił działalność produkcyjną, doświadczalno-wdrożeniową oraz innowacyjną.

Dyrektor podkreślił, że RZD są integralną częścią Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach i spełniają rolę regionalnych centrów innowacji i postępu technologicznego w zakresie produkcji roślinnej, ale również także zwierzęcej.

Po części teoretycznej  uczestników spotkania zaproszono na mały poczęstunek.  Po przerwie nastąpiła część praktyczna, która rozpoczęła się od prezentacji owczarni znajdującej się w Gospodarstwie Werbkowice. Dyrektor omówił doświadczenia hodowlane prowadzone wraz we współpracy z  SGGW w Warszawie oraz zaprezentował łąki na których wypasane są owce od wczesnej wiosny do późnej jesieni .

Kolejnym etapem spotkania była ferma bydła, która znajduje się w gospodarstwie w Kotorowie. W drodze na fermę wycieczka zatrzymała się przy poletkach doświadczalnych pszenicy ozimej, gdzie prowadzone są badania dotyczące efektywności wykorzystania azotu i jego roli w kształtowaniu poziomu i jakości plonów ziarna.

Na fermie  w Kotorowie została omówiona hodowla bydła mlecznego jako główny kierunek działalności Zakładu. Wskazano również na konieczność ograniczenia antybiotykoterapii u bydła mlecznego. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zapoznania się z nowatorskimi sposobami w zakresie produkcji mleka. Zaprezentowano maszyny rolnicze obsługujące fermę. Zainteresowanie młodzieży budziły wozy paszowe oraz problemy jakości pasz stosowanych w żywieniu bydła.

Młodzi rolnicy dyskutowali i zadawali wiele pytań zarówno z zakresu produkcji zwierzęcej jak i roślinnej. Na pytania odpowiadał Dyrektor RZD Werbkowice, który z uznaniem odnosił się do wiedzy młodych adeptów rolnictwa.

Na zakończenie spotkania Dyrektor podziękował opiekunom i młodzieży za wizytę w RZD Werbkowice, podkreślając że tego typu współpraca ma już dość długą tradycję. Jest ona także okazją do promocji działalności RZD Werbkowice na tle całokształtu działalności IUNG-PIB w Puławach.

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/ww2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/ww2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/ww3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/ww3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/ww4.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/ww4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/ww5.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/ww5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/ww6.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/ww6m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content