Forum Rolnicze w Jasionce

IUBG-PIB na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce

28.03.18  W dniach 23-24 marca 2018 roku w Jasionce pod Rzeszowem, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena odbyło się Europejskie Forum Rolnicze. Otwarcia spotkania dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. Minister przypomniał, że decyzje odnośnie przyszłości WPR podejmowane będą w tym roku w maju, w ramach Rady Europejskiej. Podkreślił też, że w zjednoczonej Europie nie może być dyskryminacji.

Obrady odbywające się w ramach Europejskiego Forum Rolniczego zaszczycili swoją obecnością komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej Phil Hogan oraz ministrowie rolnictwa Francji, Czech i Węgier, którzy dyskutowali o możliwości wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników krajów unijnych. Komisarz Hogan zapewnił, że jest zwolennikiem konwergencji, że WPR musi być dobrze finansowana, a rolnicy powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo finansowe. Według komisarza Hogana, wsparcie w ramach tej polityki powinno być dostępne nie tylko dla rolników, ale także dla rozwoju obszarów wiejskich. Uczestniczący w dyskusji ministrowie podkreślali także, że przy ustalaniu nowego unijnego budżetu pod uwagę powinna być brana konkurencyjność i bezpieczeństwo żywnościowe oraz jakość życia.

W debacie panelowej uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, który podkreślił, że już w obecnej perspektywie finansowej UE innowacje w rolnictwie są jednym z priorytetów polskiego rządu. Ponadto w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dużo środków przeznaczonych jest na transfer wiedzy i technologii oraz na poprawę konkurencyjności działalności rolnej. Wiceminister Zarudzki powiedział, że PROW ma budżet ok. 60 mld zł i resort rolnictwa chce, aby w dużej części te pieniądze kierowane były na innowacje. Ponadto skierowanie transferu nowych technologii do średnich i małych gospodarstw jest sposobem na obniżenie kosztów produkcji i stabilizację dochodów.

W organizowanych panelach dyskusyjnych odnośnie energetyki i OZE oraz nawożenia roślin z ramienia IUNG-PIB udział wzięli naukowcy – specjaliści w danej dziedzinie: prof. dr hab. Mariusz Matyka, prof. dr hab. Rafał Pudełko i dr Tamara Jadczyszyn. Ponadto było zorganizowane stoisko wystawiennicze naszego Instytutu z planszami i publikacjami z zakresu innowacyjnych rozwiązań środowiskowych i technologicznych. IUNG-PIB reprezentował oraz konsultacji i informacji udzielał dr Mariusz Zarychta.

Europejskie Forum Rolnicze było miejscem spotkań i dyskusji organizacji branżowych, ekspertów i naukowców, a także miejscem wymiany doświadczeń producentów i dostawców innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa.

{slimbox images/stories/zdjecia/2018/efr1.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr1am.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr2.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr3.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr4.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr5.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr6.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr7.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr8.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2018/efr10.jpg,

images/stories/zdjecia/2018/efr10m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content