Badania IUNG w KE

Raport dla Komisji Europejskiej w sprawie funkcji ekosystemowych gleb

26.03.18  Ukazał się pierwszy raport z prac dla Komisji Europejskiej (DG-ENV) w ramach kontraktu „Providing support in relation to the implementation of the EU Soil Thematic Strategy”, w którym Instytut uczestniczy jako jeden z wykonawców. Raport „Mapping and Assessment of Ecosystems and their Services. Soil ecosystems” dotyczy przestrzennej zmienności i ewaluacji funkcji ekosystemowych gleb w Europie.

W raporcie szeroko omawiana jest, często niedostrzegana regulacyjna (oczyszczanie wód, inaktywacja zanieczyszczeń i patogenów, regulacja ekstremów temperaturowych, wiązanie gazów cieplarnianych, itd.) i społeczna/kulturowa (kształtowanie środowiska do rekreacji, źródło wiedzy i informacji, itd.) rola gleb. Funkcje regulacyjne i społeczne gleb, wraz z ich podstawowymi produkcyjnymi funkcjami, decydują o niezmiernie szerokim znaczeniu gleb i ich ochrony dla życia człowieka.

Wśród autorów raportu znaleźli się pracownicy Instytutu: dr Grzegorz Siebielec i mgr Artur Łopatka.  Link do raportu...

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content