5 grudnia  Światowym Dniem Gleby

5 grudnia Światowym Dniem Gleby

05.12.17  Już po raz czwarty 5 grudnia 2017 r. obchodzimy Światowy Dzień Gleby. W naszym Instytucie w obchody tego dnia wpisują się warsztaty zorganizowane przez pracowników Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów dla uczniów szkół rolniczych, które odbyły się  29 listopada 2017 r. oraz dzisiejsze  spotkanie z rolnikami i pracownikami doradztwa w LODR w Końskowoli na Konferencji „Wpływ właściwości gleb na ich przydatność rolniczą”.

O obchodach Międzynarodowego Dnia Gleby, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Ochrona  planety zaczyna się od ziemi” przypomina również  Polskie Towarzystwo Gleboznawcze. PTG przypomina szczególnie w tym dniu, że gleba  jest ważnym składnikiem otaczającej nas przyrody

Intencją obchodów Światowego Dnia Gleby oraz proklamowanej 7 grudnia 2015 r przez Unię Towarzystw Gleboznawczych Międzynarodowej Dekady Gleb jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na rolę, jaką odgrywają gleby w środowisku oraz w kształtowaniu jakości życia wciąż rosnącej populacji ludzkiej na naszej planecie. Dlatego ważnym aspektem obchodów  Światowego Dnia Gleby jest zwrócenie uwagi na zagrożenia dla funkcji gleb, które wiążą się głównie z działalnością człowieka (wyjałowienie, przenawożenie, osuszanie, zanieczyszczenie, erozja i in.), jak również dynamiką naturalnych czynników przyrodniczych (zmiany klimatyczne). Mimo licznych osiągnięć w zakresie hodowli roślin, technologii uprawy i nawożenia gleb, w tym uprawy roślin na podłożach bezglebowych, w dalszym ciągu ilość i jakość żywności i wielu innych potrzebnych ludzkości surowców zależy od wielkości areału i stanu gleb.

PAMIĘTAJMY!

  • Gleba jest podstawą produkcji rolnej!
  • Ponad 90% żywności pochodzi z gleby lub jest wytwarzana z płodów rolnych uprawianych w i na glebie.
  • Gleba jest jednym z najważniejszych komponentów naturalnych ekosystemów lądowych!
  • Gleba stwarza warunki dla rozwoju roślin, pełni funkcję regulatora gospodarki wodnej w krajobrazie, uczestniczy w obiegu materii i przepływie energii w ekosystemie.
  • Gleba jest filtrem dla środowiska! Zatrzymuje i transformuje zanieczyszczenia naturalne i antropogeniczne.
  • Gleba jest zasobem nieodnawialnym! Raz zniszczona, nie odnowi się samoczynnie w przeciągu jednego lub nawet kilku pokoleń.

Opracowanie tekstu: Zarząd Główny PTG, Zarząd Oddziału PTG w Puławach.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/sdg2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/sdg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sdg3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/sdg3m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content