5 grudnia  Światowym Dniem Gleby

5 grudnia Światowym Dniem Gleby

05.12.17  Już po raz czwarty 5 grudnia 2017 r. obchodzimy Światowy Dzień Gleby. W naszym Instytucie w obchody tego dnia wpisują się warsztaty zorganizowane przez pracowników Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów dla uczniów szkół rolniczych, które odbyły się  29 listopada 2017 r. oraz dzisiejsze  spotkanie z rolnikami i pracownikami doradztwa w LODR w Końskowoli na Konferencji „Wpływ właściwości gleb na ich przydatność rolniczą”.

O obchodach Międzynarodowego Dnia Gleby, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Ochrona  planety zaczyna się od ziemi” przypomina również  Polskie Towarzystwo Gleboznawcze. PTG przypomina szczególnie w tym dniu, że gleba  jest ważnym składnikiem otaczającej nas przyrody

Intencją obchodów Światowego Dnia Gleby oraz proklamowanej 7 grudnia 2015 r przez Unię Towarzystw Gleboznawczych Międzynarodowej Dekady Gleb jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na rolę, jaką odgrywają gleby w środowisku oraz w kształtowaniu jakości życia wciąż rosnącej populacji ludzkiej na naszej planecie. Dlatego ważnym aspektem obchodów  Światowego Dnia Gleby jest zwrócenie uwagi na zagrożenia dla funkcji gleb, które wiążą się głównie z działalnością człowieka (wyjałowienie, przenawożenie, osuszanie, zanieczyszczenie, erozja i in.), jak również dynamiką naturalnych czynników przyrodniczych (zmiany klimatyczne). Mimo licznych osiągnięć w zakresie hodowli roślin, technologii uprawy i nawożenia gleb, w tym uprawy roślin na podłożach bezglebowych, w dalszym ciągu ilość i jakość żywności i wielu innych potrzebnych ludzkości surowców zależy od wielkości areału i stanu gleb.

PAMIĘTAJMY!

  • Gleba jest podstawą produkcji rolnej!
  • Ponad 90% żywności pochodzi z gleby lub jest wytwarzana z płodów rolnych uprawianych w i na glebie.
  • Gleba jest jednym z najważniejszych komponentów naturalnych ekosystemów lądowych!
  • Gleba stwarza warunki dla rozwoju roślin, pełni funkcję regulatora gospodarki wodnej w krajobrazie, uczestniczy w obiegu materii i przepływie energii w ekosystemie.
  • Gleba jest filtrem dla środowiska! Zatrzymuje i transformuje zanieczyszczenia naturalne i antropogeniczne.
  • Gleba jest zasobem nieodnawialnym! Raz zniszczona, nie odnowi się samoczynnie w przeciągu jednego lub nawet kilku pokoleń.

Opracowanie tekstu: Zarząd Główny PTG, Zarząd Oddziału PTG w Puławach.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/sdg2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/sdg2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sdg3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/sdg3m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy

Dzień wolny!

Uprzejmie informujemy, że dzień 31 maja 2024 r. (piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Instytutu.
Prosimy o kontakt w innym terminie.
Skip to content