Pierwsza Dama w Puławach

Pierwsza Dama w Puławach

24.10.17  W dniu 20 października 2017 r. obchodzono XX-lecie Hospicjum im. św. Matki Teresy w Puławach. Uroczystość przebiegała pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Konferencja z tej okazji odbywała się w Sali Kongresowej Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwsza Dama, która wcześniej spotkała się z pracownikami oraz pacjentami puławskiej placówki paliatywnej, uczestniczyła w oficjalnym otwarciu konferencji.

Panią Prezydentową przed wejściem do pałacu powitał Pan Prof. Wiesław Oleszek, Dyrektor Instytutu wraz z Panem Januszem Groblem, Prezydentem  Miasta Puławy oraz z Panią Justyną Walecz-Majewską, Prezesem Zarządu Hospicjum.

Konferencję otworzyła Pani Justyna Walecz-Majewska witając Panią Prezydentową, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, księży oraz członków i sympatyków Hospicjum.

Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda zwracając się do pracowników i wolontariuszy Hospicjum podkreśliła, że Jej wizyta była przejmującym przeżyciem o podwójnym wymiarze. „Z jednej strony człowiek bardzo namacalnie styka się z ludzkim cierpieniem i uświadamia sobie nieuchronną przemijalność. Z drugiej strony, jest to bardzo budujące doświadczenie, ponieważ spotyka na swojej drodze wyjątkowych ludzi, którzy w atmosferze niezwykłej życzliwości udzielają wsparcia nie tylko swoim podopiecznym, ale także ich bliskim w tym bardzo trudnym dla nich czasie”.

Pierwsza Dama wyraziła głębokie przekonanie, że „miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do bliźnich, zwłaszcza tych słabszych, pokrzywdzonych, cierpiących, a także to, ile jesteśmy w stanie im dać, ile poświęcić”. Pani Agata Kornhauser-Duda zwróciła się do lekarzy z całej Polski, którzy zajmują się opieką paliatywną i onkologiczną zaznaczając, że tworzą wspólnotę ludzi dobrej woli, przywracają wiarę w sens życia, pomimo codziennej styczności z przemijaniem i sprawami ostatecznymi.

Po części oficjalnej odbyła się część referatowa dotycząca szeroko pojętej problematyki opieki paliatywnej.

Zdjęcia: Robert Stochmal, IUNG-PIB  oraz Andrzej Stankiewicz, Hospicjum im. św. Matki Teresy w Puławach

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/pd1a.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd1am.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd1c.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd1cm.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd1d.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd1dm.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd1e.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd1em.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd1f.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd1fm.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd3.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd4.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/pd5.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/pd5m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content