IUNG PIB na XXVI Krajowej Wystawie Rolniczej

IUNG PIB na XXVI Krajowej Wystawie Rolniczej

06.09.17  Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniach 2-3 września br. w Częstochowie odbyła się już po raz 26-ty Krajowa Wystawa Rolnicza, której współtowarzyszyły uroczystości XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz VI konkursu Sztuki Ludowej w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich.

Głównym organizatorem wystawy był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polski Pan Andrzej Duda. Patronat nad imprezą objęli również: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, prezydent Miasta Częstochowa oraz Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Na tej największej w kraju imprezie rolniczej o charakterze wystawienniczo – targowym swój dorobek prezentowało ponad 400 wystawców. Na ich stoiskach można było podziwiać, różnorodny asortyment produktów i wyrobów związanych z rolnictwem: od nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych po sadzonki drzew i krzewów, miody, wyroby wędliniarskie, pieczywo i wiele innych lokalnych produktów. Ponadto nie zabrakło koncertów ludowych zespołów pieśni i tańca, kapel z różnych regionów Polski. Swoje wyroby na częstochowskim placu prezentowali twórcy ludowego rękodzieła. Wśród wielu gości odwiedzających stoiska byli rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy rolni, uczniowie gimnazjów i szkół średnich oraz zwykli turyści.

Dnia 3 września o godzinie 11.00 na błoniach pod Jasną Górą odbyła się msza św. dożynkowa z udziałem 50 tysięcy wiernych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na uroczystości obecny był minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Podziękował on rolnikom za ich ciężką pracę oraz podkreślił znaczenie kultury ludowej w dziejach narodu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska instytucji rządowych, rolniczych i okołorolniczych. Jednym z punktów programu wystawy były prezentacje osiągnięć instytutów branżowych resortu rolnictwa.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, oprócz prezentacji dorobku i osiągnięć oraz bogatej oferty wydawniczej, służył na specjalnie przygotowanym stoisku doradztwem w dziedzinie uprawy roślin zbożowych i pastewnych, nawożenia  i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/dcz2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/dcz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/dcz3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/dcz3m.jpg}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content