Promocja książki pt. „Mikołaj Spóz – człowiek zwyczajny i niezwykły”

Promocja książki pt. „Mikołaj Spóz – człowiek zwyczajny i niezwykły”

23.03.17  W dniu 17.03.2017 r. w Sali Kongresowej IUNG-PIB w Puławach odbyło się spotkanie poświęcone promocji książki Pani mgr Barbary Miluskiej pt. „Mikolaj Spóz – człowiek zwyczajny i niezwykły”.  Organizatorami spotkania byli: Muzeum Oświatowe i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oświatowego, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, Centralna Biblioteka Rolnicza – Oddział w Puławach.

Zmarły 2 lata temu śp. Mikołaj Spóz był długoletnim pracownikiem IUNG, człowiekiem o rozległych zainteresowaniach dotyczących historii Puław i okolic, regionalistą, popularyzatorem wiedzy dotyczącej tradycji historycznych i patriotycznych. Współpracował z wieloma Osobami i instytucjami. Zasłużył na pamięć i szacunek. Z Autorką książki Panią mgr Barbarą Muluską łączyły go więzy przyjaźni i współpracy, nacechowanej dużym ładunkiem wzajemnej życzliwości i szacunku. Pani mgr Barbara Miluska – doświadczony pedagog i działacz oświatowy pomnożyła swój dorobek o kolejną publikację niezwykle ciekawą i potrzebną.

Sala Kongresowa IUNG-PIB mieszcząca się w Pałacu Czartoryskich była wypełniona do ostatniego miejsca. Wśród uczestników spotkania, obok rodziny śp. Mikołaja Spóza, byli przedstawiciele różnych środowisk; mieszkańcy Puław, przyjaciele Autorki książki oraz wielu z tych, którzy współpracowali z Panem Mikołajem Spózem. Niektórzy uczestnicy spotkania przybyli z odległych miejscowości.

Prezentacja książki dokonana przez Panią mgr Barbarę Miluską była niezwykle ciekawa, nacechowana emocjonalnie, ale jednocześnie pokazywała śp. Mikołaja Spóza jako człowieka zasłużonego dla Puław, w pełni zasługującego na miano lokalnego patrioty, człowieka wielkiego serca, a jedocześnie bardzo skromnego, zwyczajnego.

Walorem prezentacji był fakt iż wypowiedzi Autorki książki były przeplatane wierszami, piosenkami i wypowiedziami wielu Osób. Część artystyczną, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Żyrzynie.

Warto podkreślić, że uczestnicy spotkania (w liczbie około 180-200 osób) mieli też możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej Mikołajowi Spózowi, zorganizowanej w czytelni CBR – Oddział w Puławach.

Były także podziękowania, wyrazy uznania dla Autorki książki, sponsorów oraz organizatorów uroczystości.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość otrzymania książki z dedykacją Autorki oraz udzielenia wsparcia finansowego na rzecz Muzeum Oświatowego w Puławach. Uroczystość zakończyło spotkanie koleżeńskie podczas którego serwowano kawę, herbatę oraz ciastka.

Uroczystość była ważnym wydarzeniem, wpisującym się do działań mających na celu realizację idei ks. Izabeli Czartoryskiej „Ocalić od zapomnienia”. Zarówno Pani mgr Barbara Miluska, jak i bohater książki śp. Mikołaj Spóz tej idei służyli.

Z wypowiedzi Dyrektora IUNG-PIB prof. dr hab. Wiesława Oleszka wynikało, że Instytut z dużym uznaniem odnosi się do działań upamiętniających ludzi, fakty, wydarzenia i na miarę możliwości wspiera związane z tym przejawy aktywności. Dyrektor przekazał wyrazy uznania Pani Barbarze Miluskiej i pogratulował Jej konsekwentnego dążenia do celu. Bardzo ciepło o Autorce i Jej dokonaniach wypowiadało się szereg osób, wśród których byli przyjaciele i współpracownicy Pani mgr B. Miluskiej.

{slimbox images/stories/zdjecia/2017/sp2.jpg,

images/stories/zdjecia/2017/sp2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp3.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp4.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp5.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp6.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp7.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp7m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp8.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp8m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp9.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp9m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp10.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp10m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp11.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp11m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp12.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp12m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp13.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp13m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp14.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp14m.jpg;

images/stories/zdjecia/2017/sp15.jpg,
images/stories/zdjecia/2017/sp15m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content