Badania różnych odmian buraka cukrowego w RZD Błonie-Topola

Badania różnych odmian buraka cukrowego w RZD Błonie-Topola

07.11.16 RZD IUNG-PIB prowadzą  badania nad roślinami, które są przedmiotem zainteresowania innych instytutów (np. IHAR-PIB w Radzikowie), dotyczy to m.in. buraka cukrowego.
Rolniczy Zakład Doświadczalny Błonie-Topola wspólnie z Kutnowską Hodowlą Buraka Cukrowego prowadzi na swoich polach plantacje, na których uprawiane są nowe odmiany buraka cukrowego.

Taka forma współpracy ma już swoją kilkuletnią tradycję. Na uwagę zasługuje fakt, że KHBC jest polską hodowlą, której tradycje sięgają 1885 roku. Burak cukrowy w Zakładzie w Błoniu stanowi ważną pozycję w płodozmianie, areał zasiewu wynosi około 45 ha.  Całość  plantacji buraka obsiewana jest polskimi odmianami pochodzącymi właśnie z KHBC od ponad 10 lat.

W 2016 roku prowadzone były doświadczenia na sześciu odmianach KHBC. Są to następujące odmiany: Krajan, Fantazja, Silezja, Melodia, Jampol, Janosik. Fantazja jest odmianą zarejestrowaną w 2016 roku. Dotychczasowe doświadczenia z odmianami pochodzącymi z kutnowskiej hodowli pokazały, że plonowanie poszczególnych odmian uprawianych w tych samych warunkach glebowych, było bardzo wysokie. W 2014 roku zebrano średnio 75 t/ha.

Pola, na których prowadzone są doświadczenia objęte są szczególnym nadzorem. Prowadzone na nich obserwacje mają dać odpowiedź na szereg pytań dotyczących odporności na choroby buraka cukrowego, plonowania czy potrzeb pokarmowych, a także skutecznych form ochrony przez chwastami. Wszystkie prace, jak również zabiegi i nawożenie stosowane na polu są szczegółowo udokumentowane i poddawane bieżącej analizie. W 2016 roku w doświadczeniu uzyskano następujące wyniki:

Plantacja jest również obiektem doświadczenia polegającego na sprawdzeniu działania dwóch środków ochrony roślin produkowanych przez firmę Adama: Goltix 700 SC oraz Belvedere Forte 400 SE. Burak cukrowy szczególnie w okresie wschodów narażony jest w sposób szczególny na zachwaszczenie. Doświadczenia z herbicydami pozwolą znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące jeszcze lepszej i skuteczniejszej ochrony plantacji buraków cukrowych przed chwastami.

Prace doświadczalne z odmianami buraka oferowanymi przez KHBC pomogą dostarczyć interesujących materiałów i danych dotyczących plonowania buraka wraz z maksymalnym plonem cukru zawartego w korzeniach. Dotychczasowe doświadczenia wynikające ze współpracy z firmą KHBC są bardzo obiecujące i z pewnością zaowocują dalszymi wspólnymi projektami realizowanymi w kolejnych latach.
                                             Opracował: Zbysław Wardziński  Dyrektor RZD Błonie-Topola

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/dos_bur2.jpg,

images/stories/zdjecia/2016/dos_bur2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/dos_bur3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/dos_bur3m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content