XXV Krajowa Wystawa Rolnicza

IUNG PIB na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej

06.09.16 Zgodnie z wieloletnią tradycją od 2 do 4 września br. w Częstochowie odbyła się już po raz 25-ty Krajowa Wystawa Rolnicza, której współtowarzyszyły uroczystości XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz VI konkursu Sztuki Ludowej w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich.

Głównym organizatorem wystawy był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polski Pan Andrzej Duda. Patronat nad imprezą objęli również: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, prezydent Miasta Częstochowa oraz Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Na tej największej w kraju imprezie rolniczej o charakterze wystawienniczo – targowym swój dorobek prezentowało ponad 400 wystawców. Na ich stoiskach można było podziwiać, różnorodny asortyment produktów i wyrobów związanych z rolnictwem: od nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych po sadzonki drzew i krzewów, miody, wyroby wędliniarskie, pieczywo i wiele innych lokalnych produktów. Ponadto nie zabrakło koncertów ludowych zespołów pieśni i tańca, kapel z różnych regionów Polski. Swoje wyroby na częstochowskim placu prezentowali twórcy ludowego rękodzieła. Wśród wielu gości odwiedzających stoiska byli rolnicy, mieszkańcy wsi, przedsiębiorcy rolni, uczniowie gimnazjów i szkół średnich oraz zwykli turyści.

Dnia 4 września o godzinie 11.00 na błoniach pod Jasną Górą odbyła się msza św. dożynkowa z udziałem 50 tysięcy wiernych. Homilię wygłosił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Na uroczystości obecny był prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dostojni goście dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę oraz podkreślali znaczenie kultury ludowej w dziejach narodu.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska instytucji rządowych, rolniczych i okołorolniczych. Jednym z punktów programu wystawy były prezentacje osiągnięć instytutów branżowych resortu rolnictwa.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, oprócz prezentacji dorobku i osiągnięć oraz bogatej oferty wydawniczej, służył na specjalnie przygotowanym stoisku doradztwem w dziedzinie uprawy roślin zbożowych i pastewnych, nawożenia  i wapnowania gleb, a także integrowanych technologii uprawy roślin

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/dcz2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/dcz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/dcz3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/dcz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/dcz4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/dcz4m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content