Wizyta „młodych rolników” w RZD Werbkowice

Wizyta „młodych rolników” w RZD Werbkowice

13.04.16 Dnia 06.04.2016 w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Werbkowicach odbyły się zajęcia dydaktyczno-naukowe dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego  o profilu rolniczym w Zamościu. Wizyty uczniów szkół rolniczych są ważną formą promocji działalności IUNG-PIB i stanowiących jego integralną część RZD. W RZD Werbkowice na trwale wpisały się one do kalendarza spotkań.

Plan zajęć podzielony został na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Zajęcia teoretyczne odbyły się na sali konferencyjnej. Dyrektor RZD – dr inż. Piotr Kozera przedstawił historię, bieżącą działalność i specyfikę Zakładu. Poruszone zostały również problemy współczesnego rolnictwa, po czym przedstawiono prezentację multimedialną.

Na zakończenie części teoretycznej nastąpiła przerwa na poczęstunek, podczas którego wymieniano się doświadczeniami związanymi z pracą w rolnictwie. Okazało się, że młodzi ludzie widzą swoje szanse w nowoczesnym rolnictwie.

Zajęcia praktyczne odbyły się na terenie gospodarstwa. Pierwszym etapem była prezentacja i omówienie sprzętu i maszyn rolniczych, którymi dysponuje Zakład.

Kolejnym elementem była prezentacja koni rasy Małopolskiej i owiec. Główna część zajęć odbyła się w na fermie w Kotorowie, gdzie Dyrektor wraz z zootechnikiem omówili metodykę pracy w chowie bydła mlecznego, zaprezentowali obory i halę udojową, na magazynie paszowym omówili dawkowanie pasz. Po powrocie do Werbkowic uczniowie udali się na poletka doświadczalne. Następnie na łące, gdzie tradycyjnie odbywają się Dni Werbkowic oraz Dzień Cukrownika, zaprezentowano opryskiwacz samojezdny AgriFac.

Na zakończenie części praktycznej  Dyrektor – Piotr Kozera odpowiadał na pytania uczniów, bardzo rzeczowe i świadczące o ich rzeczywistym zainteresowaniu rolnictwem. Podziękował za udział w zajęciach dydaktyczno-szkoleniowych, jak również za duże zainteresowanie działalnością RZD Werbkowice. Zaprosił uczniów i nauczycieli do częstego odwiedzania RZD Werbkowice, gdzie zawsze można coś interesującego zobaczyć. Zajęcia wykazały, że młodzież interesuje się rolnictwem, ale takim w którym stosuje się innowacje i postęp technologiczny.

Opracowała: Agnieszka Borusiewicz

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/werbz2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz2m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/werbzl3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz3m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/werbz4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz4m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/werbz5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz5m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/werbz6.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz6m.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/werbz7.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/werbz7m.jpg

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content