RZD Jastków

Produkcja chmielu w RZD IUNG-PIB w Jastkowie – tradycje i nowe wyzwania

08.02.16 RZD w Jastkowie ma bogatą historię. Odnosząc się z szacunkiem do tradycji podejmuje też nowe wyzwania w zakresie produkcji chmielu. Jest liczącym się w kraju producentem surowca chmielowego. Po drugiej wojnie światowej w Jastkowie, na gruntach byłego majątku ziemskiego utworzone zostało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Łączna powierzchnia gospodarstwa przekraczała 200 hektarów. W 1952 roku założono pierwszy chmielnik o powierzchni 2 ha i od tej pory datuje się uprawa chmielu w Jastkowie. Powierzchnia chmielników w PGR stale rosła, plantacje zakładano również w innych obiektach, np. w Garbowie i Węglinie. Prowadzono także inne rodzaje działalności rolniczej, np. uprawę zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy, ziół, warzyw, uprawy sadownicze, chów bydła.

Od 1972 roku gospodarstwo przejął Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – utworzono wówczas Zakład Doświadczalny Uprawy Chmielu w Jastkowie.

 więcej w opracowaniu nt. RZD Jastków

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content