Rolniczy Zakład Doświadczalny w Wielichowie

RZD Wielichowo – skutecznie przezwycięża trudności

03.02.16 RZD Wielichowo, położone na skraju doliny rzeki Obry w województwie wielkopolskim. Zakład jest własnością Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, przejęty od 01.03.2010 roku od dzierżawcy.

Rolniczy Zakład Doświadczalny w Wielichowie charakteryzuje się zróżnicowaniem pokrywy glebowej- występują tu gleby bielicowe, torfowe, murszowe, czarne ziemie i gleby brunatne. Średni wskaźnik bonitacji gruntów wynosi 0,63.

W Wielkopolsce mówiono kiedyś „Kto przy Obrze temu dobrze”. Wiązało się to z relatywnie wysoką wydajnością z trwałych użytków zielonych, położonych w sąsiedztwie tej rzeki. Jednak sąsiedztwo rzeki Obry i jej kanałów stwarza również utrudnienia związane z działalnością przyrody. Przykładem mogą być szkody wyrządzane przez bobry. Drugim czynnikiem jest erozja wietrzna, co przy znacznym udziale gleb lekkich o małej pojemności wodnej także utrudnia gospodarowanie. Do tego dochodzi jeszcze niedobór opadów, typowy dla tego regionu.

Podstawowe zadania  RZD w Wielichowie to:

a) prowadzenie prac doświadczalnictwa polowego z zakresu:

– oceny możliwości zrównoważonego rozwoju rolnictwa na różnych poziomach zarządzania,

– oceny efektywności technologii produkcji roślinnej w różnych warunkach gospodarowania,

– badania planowania, zdrowotności i jakości ziarna odmian pszenicy ozimej w zależności od warunków siedliska i wybranych czynników agrotechnicznych (w zależności od terminu siewu i wpływu nawożenia);

b) prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie technologii produkcji roślinnej.

Zakład dysponuje ogółem 449,59 ha powierzchni gruntów, w tym 14,5 ha lasów. Sąsiedztwo kanału Obry przyczynia się do żerowania bobrów w przylegającym lesie, które wyrządzają szkody. Gospodarstwo nie prowadzi hodowli zwierząt w związku z czym łąki i pastwiska wydzierżawiane są pobliskim rolnikom, jak również puste budynki. Mając na uwadze, jakie znaczenie na tak ubogich glebach ma nawożenie organiczne, zakład współpracuje z rolnikami w zakresie sprzedaży słomy i zakupu obornika. Co rocznie obornik stosowany jest na 1/3 powierzchni gospodarstwa zgodnie z dobrą praktyką rolniczą.

Wielkim utrudnieniem w produkcji i uprawach polowych stanowi występująca na tym terenie erozja wietrzna. Jest to przemieszczanie materiału glebowego po powierzchni gleby pod wpływem wiatru, jako środka transportu. Przy znacznym udziale powierzchniowych gleb słabych, najbardziej podatnych na ten typ erozji stwarza istotne zagrożenie degradacji gruntów ornych. Najbardziej podatne na działanie wiatru są gleby piaszczyste, którymi zakład dysponuje. W znacznym stopniu minimalizujemy skutki erozji wietrznej poprzez minimalizację czasu, w którym gleba zostaje bez przykrycia, między innymi poprzez płodozmian i międzyplon. Szkody w zasiewach występują najczęściej w okresie wczesnojesiennym, co miało miejsce w 2015 roku w uprawie rzepaku ozimego (przesiano 5 ha) oraz w okresach wczesnej wiosny.

Na 304 ha gruntów ornych uprawiamy przede wszystkim żyto, pszenżyto, pszenicą oz., rzepak oz., buraki cukrowe oraz niewielkie ilości gorczycy i lnu.

W roku 2014 i 2015 drastyczny brak opadów atmosferycznych  spowodował niższe plony. Jednakże zakład pomimo wielu trudności uzyskuje corocznie dodatni wynik finansowy.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

                                                                                     Opracował: Dyrektor RZD  Wielichowo – Urszula Koziołek

{slimbox images/stories/zdjecia/2016/wiel2.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel2m.jpg,buraki cukrowe-RZD Wielichowo;

images/stories/zdjecia/2016/wiel4.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel4m.jpg,gorczyca-RZD Wielichowo;

images/stories/zdjecia/2016/wiel5.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel5m.jpg,len-RZD Wielichowo;

images/stories/zdjecia/2016/wiel6.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel6m.jpg,walka z bobrami-RZD Wielichowo.jpg;

images/stories/zdjecia/2016/wiel3.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel3m.jpg,erozja wietrzna-RZD Wielichowo;

images/stories/zdjecia/2016/wiel7.jpg,
images/stories/zdjecia/2016/wiel7m.jpg,erozja wietrzna-RZD Wielichowo

}

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy
Skip to content